Ceļojums ne vienmēr jāizvērš reālā braucienā. Neredzētas vai sen apmeklētas vietas varam apskatīt vai atsaukt atmiņā, skatoties filmas savā dīvānā. Ja Valentīndienā gribat ceļojumu divatā, te būs trīs filmas par Vīni dažādām gaumēm – romantiķiem, action filmu un pat klasikas mīļotājiem.

“Before sunrise” (1995)

Šī, iespējams, ir viena no romantiskākajām filmām par iemīlēšanos uz Vīnes fona. Stāsts sākas vilcienā, kur satiekas divdesmitgadnieki – amerikānis Džese (Ethan Hawke) un francūziete Selīna (Julie Delpy). Katram ir savs ceļojuma maršruts, kas nejaušās satikšanās iespaidā spontāni tiek mainīts. Abi izkāpj Vīnē, tur pavada vakaru un nakti sarunās un klejojumos pa pilsētu. Filmas centrā ir jauno cilvēku sarunas un nesteidzīga aizraušanās vienam ar otru. Var tikai apbrīnot, kā viņi paspēj viena vakara gaitā nokļūt tik daudzās hrestomātiskās Vīnes vietās. Filmā pazib ikoniski zaļais 19./20. gs. mijas Zollamtssteg gājēju tilts pilsētas centrā, izklaides parks Prater ar panorāmas ratu Riesenrad, joprojām savvaļas trušu apsēstie zālieni Donavas krastos un Café Sperl – ja jau Vīne, tad nevar bez tās kafejnīcām. Abi nokļūst pat Bezvārdu kapsētā (Friedhof der Namenlosen), kas atrodas nomaļā ostas teritorijā tālu no tradicionālajiem apskates objektiem. Visas vietas nemaz nevar nosaukt, un internetā atrodams bagātīgs filmas norises vietu saraksts. Ja esat patiešām romantiski noskaņoti – būs iemesls doties reālā ceļojumā!

“Before sunrise” tapuši arī turpinājumi – “Before Sunset” (2004) stāsta par varoņu satikšanos 9 gadus vēlāk Parīzē un “Before Midnight” (2013) seko pāra attiecību vēsturei ceļojumā pa Grieķiju. Šī ir lieliska iespēja aizsākt savu Valentīndienas tradīciju – materiāla pietiks arī nākamajiem gadiem! Un iespējams, ka pēc tam būs kārta multfilmu triloģijai “How to train your dragon”.

“The Living Daylights” (1987)

Džeimsa Bonda filmu cienītājiem Austrijas galvaspilsētu iesaku baudīt komplektā ar šarmanto Timothy Dalton. Lai gan “The Living Daylights” sākumā darbība norisinās netālajā Bratislavā, kas tobrīd bija daļa no padomju Čehslovākijas, Bratislavas kadri tikuši uzņemti tieši Vīnē. Atsevišķas vietas ir atrodamas joprojām. Grāmatu veikala aina, kur 007 ierauga savu šīs filmas romantisko partneri, patiesībā uzņemta saldumu veikalā “Zum Süssen Eck” (Währinger Strasse 65). Tur joprojām izvietoti foto ar Timotiju Daltonu aka Džeimsu Bondu. Citā ainā – ar krievu spiega izglābšanu no padomijas, to transportējot pa gāzes caurulēm, – redzam vēsturiskos gāzes kolektorus Gasometer, šobrīd lielveikalu un dzīvojamo zonu (jābilst, ka šo četru 19. gs. beigu gāzes krātuvju pārvēršana modernā kvartālā ir viena no retajām Vīnes arhitektūras neveiksmēm). Neizpaliek jau pieminētais Prater parks un panorāmas rats. Filmas fināls aizved līdz Habsburgu vasaras rezidencei Šēnbrunas pilī (Schloss Schönbrunn). Un, ja ir svarīgas Valentīndienas tradīcijas, filmu par 007 tēmu ir daudz – pietiks vairākiem gadiem!

“The Third Man” (1949)

Kerola Rīda (Carol Reed) filma skatītājus ieved pēckara sagrautās Vīnes atmosfērā. Tad pilsēta bija sadalīta četrās sabiedroto pārvaldītās zonās un šaubīgas pagātnes avantūristu, bēgļu un spiegu pilnajā vidē plauka melnais tirgus. Kā jau klasiskā film noir žanrā, te ir gan detektīvstāsts, gan liktenīgā sieviete, kaislības un mistērija. Apļveida kompozīcijas tradīcijās filma sākas un beidzas lielākajos Vīnes kapos – Zentralfriedhof, un arī te neiztikt bez iepriekš minētā panorāmas rata. Tā vien šķiet, ka īstenam romantiķim Vīnē tas ir pirmais apskates objekts.

“The Third Man” tiek dēvēta par ievērojamāko sava laika kinolenti, turklāt tajā vienu no lomām spēlē Orsons Velss (Orson Welles) – autors vienai no izcilākajām filmām kino vēsturē “Citizen Kane” (1941). “The Third Man” ir īpaša vieta Vīnes kultūrā. To joprojām var noskatīties trīs reizes nedēļā īpašos seansos Burg Kino, un tai ir pat savs muzejs (Third Man Museum) un gidu vadītas tūres pa uzņemšanas vietām.